Har du sagt upp ditt hyresavtal? Då står snart en besiktare i din hall!
När du säger upp ditt hyresavtal på din bostad hos oss är det ett antal personer på Gavlegårdarna som genast agerar. Det är allt från att avtalsgruppen lägger upp bostaden på vår hemsida som ledigt objekt, till att vi kontaktar intresserade för att gå på visning av lägenheten.
Men innan du lämnar din bostad måste vi kontrollera dess skick – så vi skickar ut en besiktare för att dokumentera bland annat eventuella slitage och skador.
Vi följde med en besiktare under en dag för att få en inblick i vad som händer när du sagt upp ditt hyresavtal.
Du har stor frihet att göra ditt hem personligt, men när du flyttar är det viktigt att du återställer lägenheten. På så sätt får nästa hyresgäst en bra start i sitt nya hem – och du slipper obehagliga överraskningar.
En besiktning skapar ett tydligt protokoll över lägenhetens skick när hyresgästen flyttar ut. Detta minskar risken för framtida tvister om vem som är ansvarig för eventuella skador.
• För hyresgästen: Det skyddar dig från att bli ersättningsskyldig för skador som fanns innan du flyttade in. Genom att jämföra ett eventuellt inflyttningsprotokoll med besiktningsprotokollet vid utflyttning, kan man se vilka skador som uppkommit under din boendetid.
• För hyresvärden: Det är ett juridiskt viktigt dokument som kan användas för att bevisa om onormalt slitage eller skador har uppstått under hyrestiden.
Inför besiktningen
Så fort du säger upp ditt hyresavtal får du en fråga om du vill närvara vid flyttbesiktningen eller om vi kan gå in med huvudnyckel.
För att underlätta för besiktaren, se till exempel till att:
• Stora golvmattor är borttagna.
• Spisen har alla tre plåtar i ugnen.
• Innerdörrar till toaletter och sovrum sitter på plats.

I samband med besiktningen kontrolleras även att jordfelsbrytaren fungerar. Det gör vi genom att stänga av strömmen under några sekunder. Se därför till att stänga av all elektronisk utrustning, som datorer, inför besiktningen.
Vad räknas som normalt slitage?
“– Normalt slitage är en bedömningsfråga. Hyresgästen ska självklart kunna sätta upp tavlor och hyllor på väggarna, men det får inte gå för långt. En av våra besiktare, Maartin, säger att max fyra borrhål per kvadratmeter på väggen är ett bra riktmärke.
– Det är viktigt att känna till skillnaden mellan normalt och onormalt slitage. Normalt slitage behöver du inte betala för, medan onormalt slitage kan leda till att du blir ersättningsskyldig. Exempel på normalt slitage är mindre repor på golvet eller att tapeter blir slitna efter en längre tid. Onormalt slitage kan vara stora hål i väggarna, skadad parkett från en vattenskada eller att en lägenhet är inrökt”, avslutar Maartin.
Godkänd besiktning – eller inte?
Efter besiktningen får du ett sms om din bostad är godkänd eller inte. Du kan själv läsa besiktningsprotokollet genom att logga in på ”Mina Sidor” på vår hemsida. Gå till Mina Sidor>>
Om besiktningen inte blir godkänd kan du välja att själv åtgärda skador, målningar, tapetseringar eller saknade inventarier. När det är utfört ska du begära en ny besiktning.
Kom ihåg att egna lagningar eller målningar måste utföras fackmannamässigt för att godkännas. Väljer du att inte åtgärda anmärkningarna, faktureras du för skadorna och eventuella åtgärder.
Om din flyttstädning inte godkänns
Innan du lämnar din lägenhet för sista gången ska du flyttstäda den.
Om efterkommande hyresgäst inte anser att flyttstädningen är ordentligt utförd, gör vi ett besök för att kontrollera städningen. Anser vi att den är bristfällig, anlitar vi en städfirma och du som hyresgäst får betala för den städningen. Du har alltså inte möjlighet att gå tillbaka till lägenheten för att åtgärda bristerna själv.
Att en besiktning alltid sker är ett led för oss att skapa trygghet för dig som hyresgäst och för att vi själva ska få en bättre kontroll på våra lägenheter och i vilket skick de är.
